|

Tasarruflu ampuller sanıldığından da tasarruflu çıktı.

TASARUFLU AMPULLER DAHA TASARRUFLU

Herkesin kullandığı devlet tarafından da elektrikten tasarruf için kullanılması önerilen tasaruflu ampuller, bu zamana kadar birçok konuda yararları ve zararları tartışılıyor. Bu konular tartışıla dursun yapılan ölçümlerde bu tip ampullerin dahada tasaruflu olduğu ortaya çıktı.

IMG_6464

Üretici firmaların yurt dışında özel siparişle üretip ithal edilen ampullerin üzerindeki değerler olmadığı ortaya çıktı. Kutuların üzerinde yazılan değerlerden yüzde 65-70 arasında verim alınması şaşırtırken, wattmetre ile ölçüm alınan değerler ampullerin daha da tasarruflu olduğunu gözler önüne serdi. Ampullerin üzerinde yazan 20w yerine ölçülen değerin altında maksimum 13w, 80w’lık ampulde %70 verim alınarak 52w çıkıyor.

IMG_6466

Aynı ölçümlerin eski tip olan akkor ampullerde denediğimizde 100w 100w olarak görünürken, tasarruflu ampul içinde bulunan gazın üretici firmalar tarafından daha az koydurarak, maliyeti indirdikleri bu yüzden daha düşük fiyata sattıkları ortaya çıktı. Led teknolojilerinde kullanıldığı gözlerden kaçmazken 100w led projektörde 87w çıktı.

IMG_6473

Tam değerde çıkanların olduğunu da unutmadan kaliteden şaşmayın diyoruz.

IMG_6468

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir