Tebrikler! Bu yazıyı okumakla tam 25 puan kazandınız. şifrenizi profilinizdeki puanınızın yanında bulunan (+) işaretine tıklayarak açılan sayfaya girdiğinizde puanınız hesabınıza aktarılacaktır.

Sönmeyen Mum Yapalım

Gönderen Editor Tarih Nisan - 27 - 2012

Bildiğiniz üzere yapmak için parafin ve stearin maddeleri gerekir. Yaklaşık 1 kg parafini ve 100 gr kadar stearin maddelerini eritip, bir ipi içine daldırdığınızda yapmış oluyorsunuz .Zamanla eriyip ip yandıkça bitecektir. Stearin maddesi ise parafin maddesinin katılaşmasını sağlayacaktır.

Peki bir mum yapmak ister misiniz? İşte bunun için gerekli malzemelerimiz birkaç adet hazır mum (isterseniz siz kendiniz yapabilirsiniz), ip ve . düşük sıcaklıkta bile kıvılcım oluşturması için lazım olacak. Öncelikle metalini bir eğe yardımı ile talaş haline getiriyorsunuz. Daha sonra erimiş mumun içine attığınız ipi ile karıştırın. İpin her tarafına magnezyumun bulaştığına emin olduktan sonra mumun etrafını erimiş mum ile tamamen kaplıyorsunuz. En son olarak da mumu yakıp arkadaşlarınızın söndürmesini istiyorsunuz. Bakalım söndürebilecekler mi?

Eğer yapımı ile ilgili sıkıntınız varsa aşağıdaki görüntüleri izleyebilirsiniz.

1 Yorum to “Sönmeyen Mum Yapalım”

  1. mithat dedi ki:

    Hocam lütfen acilen cevap verin bu Sönmeyen Mumun Avantajları ve dezavantajlarını söylermisiniz.

Cevapla

Anket

  • Ortalama Günde Kaç Soru Çözüyorsunuz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası