R: Medya

Günümüzde her şeyin uzmanlık alanı oldukça gelişmiş vaziyettedir. Bunun içine medya da dâhildir. Medyanın görevi dünyada, yakın çevrede, uzayda aklınıza gelebilecek her yerdeki olup bitenleri. İnsanlara bildirmeye çalışan bir araç olarak tanımlayabiliriz. Bu amaçların ortaya çıkış nedeni insanın kendini güncel tutması, geliştirmesi, genel kültür sahibi olması ihtiyacına dayanır. Haberler türlerine göre birbirlerinden farklılık gösterir. Kişi tartışma haberlerine karşı bir sempati duyuyor ve bu haberleri dinlemekten zevk alıyor ise polemik haberleri takip ediyor demektir.

Bir ülkenin kültürünü sanatını, geleneklerini, göreneklerini merak ediyor, ülke içinde sanatsal faaliyetleri, sanat ile ilgili faaliyetleri takip etmek istiyorsa insan ya da kültür seviyesini yükseltmesi gerekiyorsa kültür sanat haberlerini yakından takip etmesi gerekir. Ya da kendine özen gösteriyor ise kişi, kendine sağlıksal açıdan neler yapması gerektiğini, hangi besinleri tüketmesi gerektiğini merak ediyor ise sağlığını düşünüyor ise sağlık haberlerini takip etmesi gerekir. Günlük hayatta her şey sürekli yenilenmektedir. Bu yenilenme teknolojik faaliyetler sonucu gerçekleşmektedir. Günümüzde hangi teknolojinin bulunduğunu, neler üretildiğini, teknolojide en son neler olup bittiğini merak edebilirler. Teknoloji insan hayatını hangi noktalara sürükleyeceği merak konusudur.

Bunun için teknoloji haberleri iyi bilinmelidir. Haberler günlük hayatın parçalarıdır. Bu sebeple ilgi çekicilerdir. Kişi ülke yönetiminde neler olup bittiği konusunda bilgi sahibi olmak isteyebilir bu sebeple politika haberleri oldukça günceldir. Hiç birine karşı kişi ilgi duymuyor ise sadece hayatını sürdürmek için yaşam haberlerine bir bakması gerekmektedir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir