Proje Nasıl Hazırlanır?

Okullarda özellikle ilköğretimde proje ve performans ödevlerinin yer alması ile proje kelimesinden oldukça fazla söz eder olduk. Fakat bu yazımızda anlatacağımı proje hazırlama işlemleri okullardaki proje ödevleri için geçerli değildir.

Okulların yapabilecekleri projelerde danışmanlık esnasında kullandığımız sunumları paylaşacağız bu konumuzda. Mesela okullarımız ne tür projelere başvurabilir?

* AB Hibe Programları

* Kalkınma Ajansları

* TUBİTAK

* Sanayi Bakanlığı Projeleri

* Karadeniz Havzası Projeleri

* Projeler Koordinasyon Başkanlığı Projeleri

* LLP Programı Projeleri (Comenius, Grundtvig, Leonardo Da Vinci)

 

Proje hazırlama başlı başına bir beceri ve zorlu bir süreç olsa da bunu yaparken çok eğlendiğinizi göreceksiniz. Her insan doğar, yaşar, büyür ve ölür fakat önemli olan arkamızda iz bırakabilmektir ve iz bırakanlar unutulmaz. İşte bizimde iz bırakabilmemiz için gerekli olan çalışmalar projelerde gizli.

İl milli eğitim müdürümüz Şenol Genç’in de dediği gibi “Bir proje yazın hiçbir şey olmazsa yurt dışı gezisi yaparsınız, hiçbir şey olmazsa bir şeyler öğrenirsiniz, hiçbir şey olmazsa birilerinin bir şeyler öğrenmesine vesile olursunuz.”

Proje hazırlamada ilk olarak sorunu bulmanız gerekmektedir. Sorunu bulduğunuz zaman sorun ile ilgili çözüme de gidebilirsiniz. Tabi sorunu bulmak için de bazı önceliklere bakmamız gerekiyor. Bu öncelikler de genellikle proje teklif çağrılarında bulunuyor.

Önce bilgilenelim proje nedir, nasıl yapılır gibi soruları cevaplayalım. proje_nedir sunumunu indirin.

Projenin ne olduğu ve içinde hangi bölümlerin olduğunu öğrendiğimizi farz ediyoruz. Şimdi sıra sorunumuzu bulmaya geldi. Önceliklere bakarak bir sorunu belirliyoruz. Sorunumuzu çözmede bize kimler yardım edebilir sorusuna geldiğimizde bizim karşımıza paydaş analizi çıkıyor. Paydaş analizi sunumunu indirin.

Paydaşlarımızı da belirledikten sonra sıra geldi sorunun en alt basamaklarına kadar irdelemeye. Bu soruna neden olan bütün alt sorunları belirleyelim. Sorun analizi sunumunu indirin.

Sorunumuzu belirlediysek bu sorunu hedef haline getirebiliriz. Çünkü sorunumuzun olumlu cümle haline getirilmesi bizim hedefimizi belirler. Şimdi hedef analizimizi yapıyoruz. Tabi hedefimizde her sorunu çözemeyiz. Yani tek proje ile dünyayı kurtaramayız o zaman bu hedeflerden kendi çözebileceklerimizi seçerek stratejimizi yani yolumuzu belirliyoruz.  Hedef ve strateji analizi sunumunu indirin.

Bütün bunları hazırladıktan sonra projenin bütün hatlarını ortaya koyan bir çerçevemiz var ki biz buna mantıksal çerçeve diyoruz. Buna yerleştirerek tek tablo üzerinde bütün proje detaylarımızı görmeye çalışıyoruz. Mantıksal çerçeve sunumunu indirin.

Hedef ağacımıza baktığımızda en alttaki hedeflerimiz bizim faaliyetlerimizi oluşturacaktır ve faaliyetlerimizdeki her olayda kullanacağımız araç, gereç, ekipman, eleman, seyehat gibi faaliyetler ile bütçemiz ortaya çıkacaktır.

Proje rehberini ele alarak ve başvuru formunu inceleyerek kolayca başvuruda bulunabiliriz. Her ne kadar kısa biz şekilde anlatmış olsak da daha önceden bu konu ile ilgilenmiş kişilere yardımımız dokunmuş olacaktır. Örnek Karadeniz Havzası için başvuru rehberi veya  Örnek Karadeniz Havzası çağrısı için öncelikler inceleyebilirsiniz.

Yine de bizden yardım almak isterseniz iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sohbete katılın

1 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir