PKK’ya silah bırakma çağrısını kim yapacak?

Milliyet gazetesini haberine göre PKK’nın silah bırakma çağrısını 21 Mart’ta bizzat Abdullah Öcalan yapacak.Şuanda sadece iddia edilen durum Öcalan silah bırakma çağrısını 21 Mart’ta aracılar yoluyla değil bizzat kendi sesi ve görüntüsüyle yapamasıdır.

Bir kaç gün önce Abdullah Öcalan’la BDP heyeti arasında yapılan görüşme,tutanaklarının yayınlanması gündeme bomba gibi düşmüştü. O tutunaklarda ilginç bir notta dikkat çekiyordu: Öcalan, hazırladığı barış planına ilişkin yol haritasını tarif ediyor ve “Newroz’da bunu ilan etmek istiyorum. İlanı ben yapacağım” diyordu.
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılacak kutlamalarda Öcalan’ın barış planının ilan edileceğini duyurdu.
Şimdi kulislerde bomba bir iddia dolaşıyor. Bu iddialara göre Öcalan silah bırakma çağrısını aracılar yoluyla değil bizzat kendi sesi ve görüntüsüyle yapacağı bildiriliyor.
İddialar şöyle devam ediyor:Ayrıca silah bırakma açıklamsı  için İmralı’da bir video hazırlanacaktır. Bu video sinevizyonla Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında halka izlettirilecektir. Milliyet’tin bu haberine göre Güneydoğu’da kulaktan kulağa yayılan bu iddialar daha Ankara’dan herhangi tepki görmemiştir. Bu iddialar sürecin sabote edilmesinden endişe duyan hükümet tarafından izin verilme imkanı düşük olsada,10-15 yıl önce deselerdi inanmazdık diyebileyeceğiz süreç yaşadığımız için neden olmasın da diyebiliriz artık

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir