Okullarda Disiplin

Gönderen Editor Tarih Mayıs - 25 - 2011

, üye ülkelerin ilk ve orta dereceli okullarında sınıf disiplinini araştırdı. Japonya okulda en disiplinli okul çıkarken, 65 ülke arasında 28’inci olarak orta sıralarda yer aldı.

’nün (OECD) üye ülkelerinin ilk ve orta dereceli okullarında yaptığı araştırma ile sınıf içi disiplini inceledi. OECD’nin 2000 yılında başladığı çalışma sonucunda hazırlanan ‘Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Raporu’nun son ayağı olan sınıf içi araştırmasına göre son on yılda üye ülkeler genelinde olumlu yönde gelişme yaşandı.

Araştırma sırasında öğrencilere, öğretmenlerinin sınıfı susturmak için ne kadar zaman harcadığı soruldu. Üye ülkeler genelinde, 2000 yılında öğretmenlerin yüzde 67’sinin sınıfı susturmak için ‘uzun zaman harcamadığı’ tespit edilirken, bu oran 2009’da yüzde 73’e çıktı. Sınıf içi disiplin alanında 65 ülke arasında Japonya birinci olurken ilk sıralarda Batılı ülkelerin değil, Asyalı ve Doğu Avrupalı ülkelerin yer alması dikkat çekti.

Türkiye ise 28’inci sırada yer aldı. Türk öğrencilerin yüzde 74’ü öğretmenlerin sınıfı susturmasının uzun sürmediğini ya da nadiren uzun sürdüğünü söyledi. Böylece Türkiye OECD ülkelerinin ortalamasının iki puan üstünde yer aldı.

İlk 10

– Japonya

– Kazakistan

– Shanghay-Çin

– Hong Kong-Çin

– Romanya

– Güney Kore

– Azerbeycan

– Tayland

– Arnavutluk

– Rusya

SON 10

– Katar

– Tunus

– Norveç

– Şili

– Lüksemburg

– Fransa

– Hollanda

– Finlandiya

– Yunanistan

– Arjantin

Cevapla

Anket

  • Derse girmeden önce hazırlık yapıyor musunuz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası