Mars Günbatımları Neden Mavidir?

Gönderen Editor Tarih Mayıs - 1 - 2012

Resimdeki günbatımı bana ve size biraz garip gelebilir; ama Mars için bu oldukça sıradan bir görüntü. Batan güneşten çıkan mavi renkli ışınlar zaman geçtikçe gözden kaybolup yerini pembemsi bir renge bırakır.

Garip olan şu ki Dünya’da bunun tam tersi olmasını beklerdik; çünkü burada güneş batarken ışınlar kendilerini sıcak kırmızılardan mavi-mor karışımı tonlara bırakarak yerküreyi terk eder. Peki neden Mars günbatımı mavi renktedir? Hangi sebepten ötürü Mars günbatımı Dünya’dakine taban tabana zıt olan bir görüntü verir?

NPR’nin Ezra Block’u ve Robert Krulwich’i olayın özünün havada asılı olan tozlar olduğunu söylüyor. Daha doğrusu farklılığı yaratan, tozların büyüklüğü ve toz parçacıklarının geçirdiği ışığın dalgaboyu.

Marslı toz parçacıkları Dünya’da görebileceklerinize nazaran daha küçük ve sayıca daha fazla. Ayrıca nedendir ki tam da mavi dalgaboylarını absorbe edip kırmızıları gökyüzüne doğru dağıtacak bir büyüklüğe sahip. Bu kırmızı dalga boyları Mars semalarına pembemsi rengi verir; ancak direkt gökyüzüne bakıldığında mavi renk görülür. Bunun sebebi bu alandan gelen ışın demetlerinin kırmızı ışınlarının hepsini kaybetmesi ve geriye mavi tonunu veren ışınların kalmasıdır.

Dünyamızda, bizim daha büyük olan toz parçacıklarımız kırmızı yerine mavi ışınları dağıtır ve böylelikle tam tersi bir etki gözlenir. Daha da ilginç olan ise astronomlar bu gibi ufak bilgileri kullanarak galaksimizdeki diğer gezegenlerle ilgili önemli ayrıntılar yakalanabileceğini öne sürer, ayrıntılar ki bizi bir gün hayatımızı sürdürebileceğimiz bir gezegene götürebilir.

Cevapla

Anket

  • Zeka Oyunlarını Sever misiniz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası