Kutup Ayıları Görünmez mi?

Gönderen Editor Tarih Mayıs - 17 - 2012

Bilimadamları Kutup ayılarının kendilerine özgü çok özel bir kürk yapısına sahip olduklarını sap­tadılar.
-Kürkleri sayesinde bu ayılar gece farkedilmiyor,
-Kızılötesi kame­ralar ve morötesi tarayıcılar tarafın­dan görülemiyor.
– eski 20 derece olan Kuzey Kutbu ikliminde de sahibini sıcacık tutuyor.

Ayıların bu görünmezlik özelliği, ilk olarak bir kaç yıl önce havadan fotoğraf çekerek vahşi hayvanların sayımını yapan Kanadalı bir resmi görevli tarafından belirlendi. Karlı yüzeyde bu beyaz ayıları görüntüle­mek mümkün olmuyordu. Fotoğraf­çı, kızılötesi filmle çekmeyi denediyse de yine başarılı olamadı. Çünkü, ayıların kürkü vücudu ısıtabilmek için morötesi ışın­ları çekerek kızılötesi ışınlara dönüştürüyordu.

Derileri siyah, tüyleri transparan olan bu ayılar neden beyaz görünüyor?
Çünkü, Kutup ayılarının tüyleri, deriye spektrumun gözle görülme­yen morötesi ışınlarının içindeki sı­cak güneş ışınlarının yüzde 90’ını iletirken, gözle görülür spektrumda ki ışınların sadece yüzde 10’unu ile­tiyor. Işınların geri kalanı ise etrafa dağılıyor. Böylece hayvan sıcak ve beyaz kalıyor, ki bu özellikler bir Kuzey Kutbu sakini için yaşamsal önem taşıyor, içi boş olan ayı tüyleri yumuşak bir yüzeye ve doğal optik lif işlevi gören sert bir çekirdeğe sahip. Işık bir uçtan girdiğinde diğer uca ulaşa­na kadar hızla tüye dalıyor.
Tüm bunlar yeterince garipken, kürkün hayret verici bir özelliği da­ha keşfedilmiş: Kürk, ışığın tüm cep­helerden girmesine olanak veriyor ve tıpkı bir ayna gibi ışınları dosdoğ­ru deriye gönderiyor.
Kılın merkezine doğru inen bir çekirdek, çok gelişmiş zarlar tarafın­dan çapraz olarak kesiliyor. Bu yapı, ışığın emilebilmesi için çok önemli… Ayrıca, kürkün hafif, güçlü ve dayanıklı olmasını da sağlıyor. Belki de, ayıların bunca ağırlığı­na rağmen çok çevik olmalarını sağ­layan da bu özel yapı… Uzunlukları 3 metreye, ağırlıkları 726 kg’a çıka­bildiği halde, Kutup ayıları saatte 35 km. hızla koşabiliyorlar (Olimpiyat atletleri saatte 25 km’nin biraz üstün­de koşabiliyorlar)…

20 km. ötedeki yiyeceğin koku­sunu alabilme
Evrim, dünyanın en heybetli et oburları olan Kutup ayılarına, diğer ayıları kıskandıracak bir-iki özellik daha bağışlamış. Bunların arasın­da, 20 km. ötedeki yiyeceğin koku­sunu alabilme, güneş ve karın olumsuz etkilerinden etkilenmeyen göz yapıları, rahatça su üzerinde kalmalarını sağlayan kalın kürkleri içindeki hava paketçikleri sayılabilir.

Bu ayılar aynı zamanda inanıl­maz derecede güçlüler…
Küçük beluga balinalarını avlamak ve buzun üzerindeki 10 cm’lik deliklerden 30 cm’lik fok balıklarının vücutlarında kırılmadık kemik bırakmayarak çı­karmalarıyla da ünlüler.
Hatıra olarak ayıların kürkünden kıl parçası al­mayı düşünecek kadar akılsız Kuzey Kutbu yol­cularına bir not: Bu dev ayıların kü­çük, tembel bir pati dar­ besi bi­le, evini­ze bir ceset torbası için­de dönme­nize neden olabilir…

Cevapla

Anket

  • Nasıl Oyunları Seversin?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası