Kurşun Kalem Kurşundan mı Yapılır?

Gönderen Editor Tarih Nisan - 17 - 2011

Öğrenci olduğunuz için biliyorsunuzdur kurşun kalemler artık eskidi fakat yine de kullananlar bilir; kurşun kalemler sarı renkte ve altıgendir. Peki neden diye hiç düşündünüz mü?

Aslında bir kalem için en uygun olan karedir. Fakat kare şeklindeki kalemi elde tutmak ve yazı yazmak ergonomik olmayacağından kare yapılmaz. Aslında en ergonomik olanı yuvarlak yani silindir şeklinde olanıdır. Fakat çok maliyetlidir. Maliyet bakımından en uygunu ise karedir.

Üreticiler ise bunu düşünerek ikisinin ortası altıgen yapmışlardır. Hesaplamalar yaptığımızda ise silindir şeklindeki 8 kaleme harcanan malzeme ile 9 adet altıgen kalem üretilebiliyor.

Tabi kullanıcılar maliyetine bakmazlar. Kullanıcıların ergonomik olan yuvarlak yerine altıgen almasının nedeni ise masadan yuvarlanarak düşmemesidir.

Sarı renk olmasına gelince ilk yapılan kalemin sarı renk olup sarı-siyah birleşimi ile üretilen ülkenin bayrağını temsil etmesi ve bu kalemin çok beğenilmesi.

Peki neden kurşun deniliyor? Bunun nedeni ise tamamiyle bilgisizlik. Grafiti madenini ilk bulan kişi bunu kurşun madeninin elementi sanır ve kurşun der. Kalemlerde ise bu kullanıldığı için kurşun kalem denir. Grafiti madeninin kurşun olmadığının anlaşılması ise 200 sene sonra olmuştur.

2 Yorum to “Kurşun Kalem Kurşundan mı Yapılır?”

  1. Sümeyye Özten dedi ki:

    ben de çok merak ederdim ama cehaletten bu isim verildigini birine anlatsam inanmayacagı kesin.

Cevapla

Anket

  • Cep Telefonunuz Var mı?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası