Küp Şeker Gerçekten Küp mü?

Gönderen Editor Tarih Nisan - 8 - 2011

Prizmalar konusunu anlatırken öğrencilerin ilgisini çekmek için sorduğum bu soruyu araştırmak istedim. İnanamıyorum gerçekten büyük bir kandırmacanın içindeymişiz. Yıllardır küp şeker diye aldığımız kesme şeker aslında küp değilmiş.

Hiç üşenmeden aldım elime metreyi başladım ölçmeye ve gerçekten de küp olmadığını gördüm. Peki neden buna küp demişler? Aslında bu soruya geçmeden önce başka bir soru sormak istiyorum. Mesela bir litre kolanın içinde 15 adet küp şeker var diyorlar burada şekerin ölçüsünü neye göre alacağız?

İsyan etmenize gerek yok. Yıllardır kandırıldığınızı düşünmeyin. Mahkemelere kandırılıyoruz diye başvurmayın. Kesme şekere küp şeker denilmesinin tek nedeni dikdörtgen prizması şeklindeki şeker denilememesi. Anladınız mı? Yazarken çok karmaşık olduğunu hissettim aslında.

Aslında gerçek ismi kesme şeker fakat bunu söylemek zor geldiği için insanlar bu tür şekere küp şeker demeye başlamış. Sanırım o zamanlar matematikçiler çok meşgul olduğu için (bilinmeyen x’i bulmaya çalışıyorlardır eminim) hiçbirisi çıkıp da bu küp değil dikdörtgenler prizmasıdır dememiş.

Zaten bunun dikdörtgen prizması şeklinde olduğunu açıklamış olsalardı kimse yine buna dikdörtgen prizması şeklindeki şeker demezdi. Alışveriş listesindeki yerini düşünsenize…

Bu arada ufak bir ekleme; toz şekeri bu şekle sokmak için kemik tozu ekliyorlar içine ve bu da çay da köpük yapıyor.

3 Yorum to “Küp Şeker Gerçekten Küp mü?”

 1. Burhan dedi ki:

  Hocam yanlışlık olmasın kemik tozu kullanımı seneler öncesinde bırakıldı. Artık kesme şekerler modern tesislerde buhar ve pres yöntemiyle üretilmekte. Ayrıca eskiden şekeri beyazlatmak için de kemik kömürü kullanılıyordu. Artık o da kullanılmıyor. 🙂

  Saygılar hocam.

 2. Adelphia dedi ki:

  Gerçekten güzel düşünce 😀

 3. sabri dedi ki:

  Küp şeker aldatmacası 😀

Cevapla

Anket

 • Hiç Kopya Çektin mi?

  Sonuçlar

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası