Karikatür Dersleri (Akbaba)

Gönderen Editor Tarih Şubat - 8 - 2011

Karikatür çizim yeteneği kuvvetli olan kişiler için büyük bir hobidir. Özellikle anlatmak istediğini çok kolay bir şekilde dışındaki kişilere anlatmada bir iletişim kaynağıdır.

Karikatür çizen kişiler de ayrıca ince zeka ve gelişmiş bir espri yeteneğine sahip olur.

Aslında karikatür çizmek büyük bir sabır ve çalışma ister. Biz şimdi biraz biraz ufak tefek alıştırmalarla karikatür çalışmalarını anlatacağız.

Bir karikatür çizmek isterseniz öncelikle bu karikatürün boyutlarını belirlemeniz gerekir. Yuvarlaklarla kafasını vücudunu ve ayaklarını belirlemeniz gerekecek.

Daha sonra yapmamız gereken yardımcı elemanları çizmek. Bir akbabada bu gaga, kanat ve kuyruktur. Yani vücudunun dışındaki bölümleri çizmek gerekir.

Boyutlandırmayı yaptığımıza göre yukarıdan aşağıya doğru çizime başlayabiliriz.Mesela önce gagayı çizelim. Bunun için bir ovallik ve alt gaga için bir girinti oluşturmalıyız.

Şimdi de kafasını oluşturacağız. Gagayı çizmiştik zaten sırada kafası ve gözleri var.

Biliyorsunuz ki akbabaların başı kel. Kartal veya atmaca gibi tüyleri yok. O yüzden boynuna bir halka ve tüyler yapmamız gerekecek. Boynundaki çıkıntıyı yapmayı unutmayın.

Şimdi ise vücudunu oluşturacağız. Yavaş yavaş vücudundaki tüyleri ve kanatını oluşturun. Böylece genel hatları ile akbaba ortaya çıkmış olacaktır.

Sırada ise kuyruk ve ayaklar var. Ayaklar resmin en zor kısmını oluşturacak onun için bol bol ve sık sık çizmeyi unutmayın. Ayaklarını ve kuyruğunu oluşturduktan sonra şöyle bir bakın ve göz zevkinize göre düzenleyin.

Şimdi ise eksiklikleri ve ince detayları dolduruyoruz. Son adımda ise boyama işini yapacağız.

Resim aslında hiçbir şeydir renkler ise tüm detayları ve anlatımı tamamlar. Boya konusunda kesin vurgular içinde olmayın. En uygun renk sizin istediğiniz renktir. Onun için istediğiniz rengi seçebilirsiniz.

Denemelerinizi artırarak sizlerde güzel karikatürler çizebilirsiniz. Bir sonraki derslerimizde yine örnekleri artırmaya çalışacağız.

Cevapla

Anket

  • Okulda Hangisi Olsa Süper Olurdu?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası