İplikten Avize Yapalım

Gönderen Editor Tarih Nisan - 17 - 2011

Resimde görmüş olduğunuz avizeler hazır alınma değil. Öğrencilerin teknoloji tasarım dersinde yaptıkları bir çalışma. Gerekli malzemeler ise her yerde bulunabilir türden.

Yapımından kısaca bahsedecek olursak; ipleri bir sertleştirici yardımıyla sertleştirip avize haline getiriyoruz. Şekil vermek için balon kullanacağız.

İsterseniz yaptıktan sonra ipinizi boyayabilirsiniz. Aslında renkli bir görünüm sadece bir görünümdense daha iyi olurdu. Zaten öğrencilerin odasına asabilecekleri bir avize de renkli olmalı.

Gelelim yapımına:

.

Gerekli malzemelerimiz şekilde gördüğünüz gibi bir adet balon, kumaş sertleştiricisi ve iplik. Balon bildiğimiz sert bir balon. Sert olması ve dayanıklı olması bizim için iyi olacaktır. İplik olarak da istediğiniz bir iplik kullanabilirsiniz. Hafif kalın olması ve değişik olması daha iyi olur.

Ben evde bu tasarımı denerken kılçıklı ip denilen bir ip kullandım gayet hoş bir görüntü ortaya çıktı.

.

.

.

Öncelikle balonun üstünden ve altından belirli bir kısmı daire biçiminde işaretleyip ayırıyoruz. Bu kısımlar avizenin girmesi ve ışığın rahat çıkması için olacak. Bu arada avizenin gireceği kısmı daha küçük yaparsanız iyi olur.

.

.

.

.

.

.

.

.

İpimizle kumaş sertleştiricisini iyice karıştırdıktan sonra ipimizi balona sarmaya başlıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar var. Birincisi eğer ipiniz kumaş sertleştiricisi madde ile iyice karışmazsa sarkmalar ve kötü görüntüler ortaya çıkar. İkincisi ise eğer balonunuzun etrafına sarmadan biraz kumaş sertleştiricisi sürerseniz sizin yararınıza olur.

.

.

.

.

İşaretlenen bölümlerde sarma işini dikkatli bir şekilde yapmanız gerek. Ayrıca sararken şekilde gördüğünüz gibi simetrik bir şekilde yaparsanız görünümü daha güzel olacaktır. Az sarım mı yapmalıyım çok sarım mı sorusuna gelince sarma işlemi esnasında durmanız gereken yeri hissedersiniz zaten.

.

.

.

.

İplerin bazı birleşim noktaları olacaktır. Oralarda özellikle sertleştiriciyi bir yapıştırıcı olarak da kullanabilirsiniz. Oradaki kısımlara daha çok kullanmanız yararınıza olur.

.

.

.

.

.

Sarma işlemini bitirdikten sonra hemen bir kalorifer gibi bir kuruma alanına koyuyoruz. Burada herhangi bir yere değmemesi önemli. Onun için tavsiyemiz kalorifer peteğinin üzerinde sallandırmak olacaktır.

Kuruma işlemi de bittikten sonra bir iğne yardımı ile balonumuzu patlatıyoruz. Fakat balonun eşit şekilde havasını boşaltması önemli. Eğer iplere yapıştıysa balon patlaması ile iplerde hasar oluşabilir.

.

.

.

Patlayan balonumuzu zarar vermeden çıkarıyoruz. Gördüğünüz üzere ipler sert bir şekilde bekliyor.

.

.

.

.

.

.

Son olarak da içine lamba düzeneğini yerleştirip odamıza asıyoruz. Güle güle kullanın.

4 Yorum to “İplikten Avize Yapalım”

 1. yeliz dedi ki:

  ben bu projeyi yapmayı düşünüyorum da kumaş sertleştiriciyi nereden bulabilirim_?

 2. yiğit öztürk dedi ki:

  kumaş sertleştirici yerine ağaç tutkalı ve soğutucu kullansam olurmu?

 3. faruk dedi ki:

  benim adım faruk özçıtak iğrenç olmuş

 4. Selçuk Özten dedi ki:

  Çok hoş olmuş hakkaten,bir balondan uçması haricinde faydalanabileceğimizi bilmiyordum çok güzelmiş.

Cevapla

Anket

 • Derse girmeden önce hazırlık yapıyor musunuz?

  Sonuçlar

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası