İlk Hafta Boş, Ya İkinci Hafta

İlk hafta her ne kadar kağıt üzerinde eğitim-öğretim faaliyetleri başlamış görünse de derslerde çok fazla bir şey yapılmıyor. Özellikle ortaokul ve liselerde dersler genellikle konuşma ve muhabbet olarak geçiyor. Aslında bu öğrencilerin rahatlığın üzerine derslerden nefret etmemesi ve okul yaşamına ayak uydurabilmesi açısından da gereklidir.

Öğrencilerin bu uyumu yakaladıkları zamandan itibaren derslerine düzenli olarak çalışmaları önemli bir konu olacaktır. Özellikle düzenli tekrar öğrencinin derslerini unutmaması ve rahat bir şekilde öğrenmelerini ilişkilendirebilmesi açısından önemlidir. Her ne kadar tekrar denildiğinde o günün konusunu tekrar etme aklınıza gelse de aslında her zaman en baştan itibaren tekrar daha verimli olacaktır.

Her sene başında öğrencilerden duyulan pişmanlık ve daha çok çalışma ile ilgili sözler genellikle 3. ve 4. haftalardan sonra duyulmamakta ve birinci sınavla başlayan üzüntüler sene sonuna kadar katlanmaktadır.

İşte bunların önüne geçmek için ikinci haftadan itibaren öğrencilerin derslerini düzenli bir şekilde tekrar etmeleri onlar açısından çok verimli bir çalışma olacaktır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir