Hedefimi Kaybettim Hükümsüzdür

İçi kaynar su ile dolu bir kap düşünün. Bu kabın içine bir kurbağa attığımızı farzediyoruz. Neler olur? Kurbağa bir çırpıda hemen atlar ve kaptan kaçar. Belki bir kaç yanık ile atlatır. Bir kaç zaman sonra yaşamına eskisi gibi devam eder…

Peki içi ılık veya soğuk bir su ile dolu olan kabın içine koyduğumuzu düşünelim. O zaman ne olur? Kurbağa kaçmaz. Peki yavaş yavaş ısıtırsak suyu? Hiç farkına varamaz kurbağa ve hareketsiz kalana kadar bu böyle gider ve sonra?

Kurbağa haşlaması sever misiniz?

İşte zaman ilerledikçe biz de bazı durumlar karşısında tepkisiz kalırız. Yavaş yavaş sonuçlar karşımıza çıktığında iş işten geçmiş olur. Buna en güzel örnek alkol ve sigaranın zararlarıdır. Yavaş yavaş kendinizi öldürürsünüz ve sonra akciğer kanseri olduğunuzu öğrendiğinizde bir tepki veremezsiniz.

Şimdiye kadar hedeflerin belirlenmesine bu kadar çok ağırlık vermemin nedeni ise önemli bir konu olması. Geçmiş konularımızı da inceleyebilirsiniz. İşte bu örnekte olduğu gibi tepkisiz kalmamızı engelleyecek en büyük güç hedeflerimizdir. Eğer bu hedeflerimize odaklanırsak o zaman değişim süreci başlayacaktır.

Geçtiğimiz 3 seneyi bir gözden geçirin. Ne kadar çabuk geçti değil mi? İşte o geçen zaman gibi önümüzdeki 3 sene de çabuk geçecek. Fakat önemli olan o 3 sene içinde biz nereye gideceğiz? Neler yapacağız? Neye ulaşmak istiyoruz? İşte bunların cevapları hedeflerimizde gizli. Nereye gitmek istiyorsak oraya gideriz. Gitmek istediğimiz bir yer yoksa yerimizde kalırız.

Şimdi hemen bir kağıt kalem al ve hedefleriniz yazmaya başla. Tabi bu hedefler “Başarılı olacağım” gibi olmasın. Ne zaman, nerede ve nasıl bir başarı istiyorsun bunları mutlaka belirtmelisin. Bunu şöyle de düşünebilirsiniz; gazeteye bir ilan vereceksiniz hedefinizle ilgili ne yazardınız?

Similar Posts

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir