Google’ın Gizli İşlevleri

Google arama motorları arasında bir numara. Özellikle bütün internet sektörünü eline almak gibi bir hırsı da var ayrıca.

Bunun yanında kullanıcılarına ve çalışanlarına çok değer verdiği de kesin. Bunları ise şu şekilde gösteriyor:

Googlenin 8 Şaşırtıcı Özelliği !

1-) Do A Barrel Roll: Arama yaparken bir savaş uçağında gibi hissetmek ister misiniz? “do a barrel roll” yazdığınızda arama sayfasının döndüğünü göreceksiniz

2-) En yalnız sayı hanigisi: Google’a zor sorular sormaktan çekinmeyin. mesela “What is the loneliest number” (en yalnız sayı hangisi) yazdığınız zaman Google’ın hesap makinesi, size “1″ cevabını verecek.
Askew, gravity, recursion ve diğerleri

3-) Askew: Google’da “Askew” yada “tilt” aramalarını yaptığınız zaman, sayfanın biraz yana yattığını fark edeceksiniz.

4-) Google gravity: “Google gravity” yazın ve “Kendimi şanslı hissediyorum” düğmesine basın.Sayfadaki tüm öğelerin yerçekimine kapılıp düştüğünü göreceksiniz. İsterseniz fareniz yoluyla bu yığınla oynayabilirsiniz.

5-) Recursion: “Kendini sonsuz olarak tekrar etme” anlamında olan bu sözcüğü arattığınızda, Google size aynı aramayı yapmanızı öneriyor.

6-) Chuck Norris nerede: “Where is Chuck Norris?” yazarak aramasını yaptığınız zaman sizi Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. sitesine yönlendirilerek “Google Chuck Norris’i aramayacak, çünkü siz Chuck Norris’i bulamazsınız, o sizi bulur.” mesajıyla karşılaşışıyorsunuz.

7-) Pig Latin Google: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. adresinden bozuk latince kullanan Google’a erişebilmek mümkün. Bu adresten ise Google’ı Latince, Korsan ve Klingon dillerinde yapılandırmanız da mümkün.

8- ) Google’nin servislerinden birisi olan Youtube‘de video izlerken ileri – geri – üst -alt tuşlarına hızlıca basarak yılan oyunu oynayabilmek mümkün

9-)  Google şimdi de ‘Let it snow’ (kar yağdır) yazanların ekranına karlar yağdırıyor. Karlar biriktikçe ekran tamamen buzlanıyor ve görünmez oluyor. Ekranı Mouse ile yavaş yavaş ya da ‘defrost’ tuşu ile tamamen temizleyebilirsiniz.

10-) Google’ın bu uygulaması akıllara yılbaşı kutlamasını getirse de Google Musevilerin bayramını da ihmal etmemiş; “Hanukkah” yazan kullanıcılar için de bir sürpriz hazırlamış.

11-) Görsel şölene hazır mısınız? Google da görsellerde herhangi bir resim arayın (mesela araba) Aşağıdaki kodu kopyalayarak tarayıcınızın adres satırına yapıştırıp enter’a basın.

javascript:R=0; x1=.1; y1=.05; x2=.25; y2=.24; x3=1.6; y3=.24; x4=300; y4=200; x5=300; y5=200; DI=document.getElementsByTagName(“img”); DIL=DI.length; function A(){for(i=0; i-DIL; i++){DIS=DI[ i ].style; DIS.position=’absolute’; DIS.left=(Math.sin(R*x1+i*x2+x3)*x4+x5)+”px”; DIS.top=(Math.cos(R*y1+i*y2+y3)*y4+y5)+”px”}R++}setInterval( ‘A()’,5); void(0);

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir