Fatih Projesi’nde tablet dağıtımına başlandı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, tablet bilgisayarların birer araç olduğunu, bunlarla derslerin ve eğitimin daha etkili bir şekilde gerçekleştirileceğini söyledi.

       Yeni eğitim öğretim yarıyılının başlamasıyla Fatih Projesi kapsamında yurt genelindeki 215 okulda 36 bin 9. sınıf öğrencisi ve 13 bin öğretmene tablet bilgisayar dağıtıldı.

 

       Milli Eğitim Bakanı Nabi Bakan Avcı, FATİH Projesi kapsamında Ankara Alparslan Anadolu Lisesi’nde düzenlenen tablet bilgisayar dağıtım törenine katıldı.

 

      Okula gelişinde öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Avcı, daha sonra 9/A sınıfına geçerek İngilizce dersini dinledi. Sınıfa girişinde ders anlatan öğretmen Nejla Gezmiş Ceyhan ile kısa süre sohbet eden Bakan Avcı, ardından en ön sıraya oturdu. Muhammed Ali isimli öğrencinin yanına oturan Bakan Avcı’nın, öğrenciye ”Merhaba ben yeni sıra arkadaşınım” esprisi sınıftakileri güldürdü.

 

-”Tabletlerle çok oyun oynamayın”

 

     Etkileşimli tahtada işlenen İngilizce dersini bir süre dinleyen Bakan Avcı, daha sonra parmağını kaldırarak öğretmenden söz istedi, ”Türkçe konuşabilir miyim, bir mahsuru yok değil mi-” diye espri yapan Bakan Avcı, yetişmesi gereken başka bir program olduğunu, bu nedenle okuldan erken ayrılması gerektiğini belirtti.

 

      Daha sonra sıraların arasında tek tek dolaşarak Fatih Projesi kapsamında öğrencilere tablet bilgisayarlarını dağıtan Bakan Avcı, çocuklarla da tek tek sohbet etti.

 

      Öğrencilere tabletlerde çok oyun oynamamaları uyarısında da bulunan Bakan Avcı, tablet bilgisayarların sadece birer araç olduğunu, asıl unsurun öğrenciler olduğunu söyledi.

 

      Tablet bilgisayarların öğrencilerin derslerine olumlu katkıda bulunması temennisinde bulunan Bakan Avcı, ”Bunlar birer araç, asıl olan sizin kendi becerileriniz, düşünceleriniz, kendi fikirleriniz. Bunları da araç olarak kullanacağız, ama bunları çok fazla fetişleştirmeyeceğiz. ‘Bunlar her şeyi yapar, bunlarla beni kimse tutamaz değil’. Bunlarla derslerinizi, eğitiminizi daha etkili bir şekilde gerçekleştireceksiniz. Asıl olan yine kalem ve kağıt. Onlar temel, onların üzerine bunları koyduğunuz zaman daha başarılı olacaksınız” diye konuştu.

 

      Öğrencilere tablet bilgisayar dağıtan Bakan Avcı, sıra yanına oturduğu Muhammed Ali’ye gelince ”Gönül ister sana 2 tane verelim, çünkü sen benim sıra arkadaşımsın. İnsan arkadaşını kollamak ister” diyerek espri yaptı.

 

      Bakan Avcı, daha sonra sınıftan ayrılırken öğretmen Ceyhan’a da teşekkür etti. Ceyhan’ın kendisinin öğrencilik hayalini gerçekleştirdiğini dile getiren Bakan Avcı, ”Beni en ön sıraya oturttunuz, benim öğrencilik hayalimi gerçekleştirdiniz. Ben hep arka sıralarda dolaşan bir öğrenciydim. Yerim arka sıraydı” dedi.

 

  

-Öğrenciler, sevgi gösterisinde bulundu

 

     Sınıftan ayrılan Bakan Avcı’ya öğrenciler sevgi gösterilerinde bulundu. Bakan Avcı, makam aracına bineceği sırada kendisini cep telefonuyla fotoğrafını çeken, sevgi gösterisinde bulunulması üzerine Bakan Avcı, öğrencilerin yanına giderek onlarla bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

      Alparslan Anadolu Lisesi’ndeki törene Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ve bakanlık bürokratları da katıldı.

Kaynak:Milli Eğitim Bakanlığı

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir