Fare Yerine Pad Kullanalım Hemde Multitouch

Windows 7 veya iPhone’da görmüşsünüzdür. İki parmağınızı ekranın üzerine koyup hareket ettirdiğinizde resmi büyüten veya iki ayrı resmi ayrı ayrı hareket ettirebilen özelliğe Multitouch denir. Yani çoklu dokunma. İşte bunu evinizde atık malzemeden çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Yandaki resimde gördüğünüz tasarım biraz orjinal ve uğraşılmış bir tasarım fakat siz evinizde daha basit malzemelerle yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler karton kutu (ufak boyutta), bir adet A4 kağıdı, dokunduğumuzda çökmemesi için dayanıklı bir malzeme cam, akrilik veya pleksiglas olabilir, web cam veya bir adet kamera (herhangi bir web cam olabilir), bir adet bilgisayar (çift çekirdekli olması tavsiye edilir fakat olmazsa da sorun değil) ve çerçeve.

Yapımına gelince karton kutunun içine web cami yerleştirin. Kutunun üzerine çerçevenin altına cam ve üzerine kağıt olacak şekilde çerçeveyi yerleştirin ve dokunmaya başlayın. Web cam bilgisayara bağlandıktan sonra gerekli programlar ile kullanabilirsiniz. Bu sistemin kullanılabilmesi için oda ışığı veya biraz aydınlık yeterli olacaktır.

Sistemin çalışma prensibine gelince; dokunmanız ile birlikte parmaklarınız gölge oluşturur ve web cam bu gölgeleri takip ederek bilgisayara gerekli bilgileri gönderir bilgisayara yükleyeceğiniz programlarda onları işleyerek multitouch özelliğini etkinleştirir.

Parmaklarınızın takibi için:

Fare kontrolünüz için:

Demo uygulamalar için:

Eğer yapımını anlamadıysanız işte kullanım videosu:

Sohbete katılın

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bunu yapmayı çok istedim. Herşeyi yaptım. Bilgisayar yazılımlarında sorun yaşadım.

  2. Gerçekten çok güzelmiş, boş bir vaktimde yapmaya çalışacağım, Teşekkürler 🙂