El Yazısı mı Yoksa Klavye mi?

El yazısı ilköğretim birinci kademede en çok üzerine düşülen konu. Fakat ilköğretim ikinci kademede gerek öğretmenlerin çok fazla tercih etmemesi gerekse hızlı yazmanın gerçekleşmemesi nedeniyle kullanılmamakta. Eğitim denetçileri ise bu konunun oldukça fazla üzerinde duruyorlar. Her derste bunun kullanılmasını istiyorlar.

Bu bakış açısından bakıldığında küçük kasların gelişmesi ve daha güzel, daha hızlı yazının olması için el yazısı çok önemli bir konu. Buna karşın günlük hayatımızın neredeyse hiçbir yerinde el yazısı ile karşılaşmıyoruz.

Biliyorsunuz ki el yazısı ABD’de bırakıldı. Artık öğretilmiyor. Nedeni ise az önce söylediğim konu. Sadece okulda gösterilen ve kullanılması konusunda diretilen bir eğitimin gerçek bir yararı olmadığı düşüncesi. Artık öğrenci istediği yazı tipini kendi seçebiliyor. İsterse el yazısı isterse normal düz yazı kullanabiliyor. Düz yazı her ne kadar el yazısı kadar karakteristik olmasa da yine de insan karakterini yansıtabiliyor.

Peki buna karşın bir kaç ülke tamamen el ile yazmayı bırakma düşüncesinde olduğunu biliyor musunuz? Günümüzde teknolojinin oldukça fazla gelişmesi ve bilgisayar boyutlarının oldukça küçülmesi ile öğrenciler artık sürekli klavye üzerine yazar oldular. Bu durumda hala kalem kullanılmasının bir anlamı görülmemekte. Bu durum da öğrencilerin klavye yazarlığı konusunda eğitilmesini önemli kılmaktadır. Çünkü yanlış klavye tutuşu ve yazışı kemiklerin ve kasların yanlış gelişimine neden olabiliyor.

Tam anlamıyla bir kargaşa yani bu el yazısı konusu. Düşünsenize el yazısını öğretecek öğretmenlerin yetiştirildiği üniversitelerine çoğu eğitim fakültesinde el yazısı dersi bu kadar önemli bir şekilde gösterilmiyor. Bunun önemini kavrayamayan öğretmen adayı ise ilköğretimde göreve başladığında tam bir kaos içinde hissediyor kendisini. En kısa zamanda etkili bir modelin oluşacağı kanısındayım.

Sohbete katılın

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bence okulun başlangıcından itibaren klavye eğitimi verilmeli malum çağımız bilgisayar çağı