Eğitim Videoları Hazırlamak İçin

Video ders anlatımları aslında bildiğiniz ders anlatmanın bilgisayar karşısında olanıdır. Aslında siz öğretmen olarak nasıl dersi anlatacaksanız o şekilde anlatıyorsunuz. Yani derse önceden hazırlanıyorsunuz ve sonra dersi anlatıyorsunuz. Tabi bu ders sadece Türkçe, Matematik gibi dersler değil tüm alanlarda olabilir. Dersi anlatmadan önce materyallerinizi kontrol edip sonra videonun tam ortasında sıkıntı olmaması için bir ön anlatımı hemen yapmalısınız.

Bu anlatımlar için size tavsiye edeceğim program ise Camtasia Studio. Programı anlatmaya gerek yok zaten bu iş için yaratılmıştır diyebiliriz. Bu arada çok kolay bir kullanımı var. REC tuşuna basarak kaydetmeye başlıyorsunuz. Mikrofon ayarlarınızı ve kamera ayarlarını kendisi ayarlıyor. Bu arada isterseniz masaüstünüzü de çekebilirsiniz. Mesela bir programın kullanımını anlatıyorsanız bunu rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu arada küçük tavsiyelerde bulunmam gerekirse şunları söyleyebiliriz. Mesela mikrofonu ağzınıza çok yaklaştırmayın. Arada sırada “ıııı”, “aaaaa” gibi sesler çıkarmayın. Bunun yanında isminizi söyleyin. Küçük bir logo koyun ki videonuz sizin reklamınızı da yapsın. Çekim esnasında dikkatli olun özel dosyalarınız görünmesin. Basit ve anlaşılır bir dil kullanın. Yüksek kalitede çekim yapın ve iyice sıkıştırın. Son olarak ise eğer saçamalamaya başlarsanız kesinlikle baştan başlayın.

Mesela çekilmiş bir görüntü aşağıda mevcut:

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir