Bütün enerjisini güneşten alıyor

 

Bursa’da özel bir marketin bahçesinde yapılan “” görenleri hayrete düşürüyor. Tüm ihtiyacını güneşten alan akıllı ev kendi enerjisini kendi karşılıyor.

Akıllı ev sistemi sayesinde kendi enerji ihtiyacını karşılayacağını belirtilen evde deprem riski olmadığı belirtilirken, ev yağmur sularını da biriktirecek şekilde tasarlanmış, bu sayede bahçenin sulanmasında kullanılacak şekilde tasarlanmış. Akıllı ev sadece enerji üretiminde değil, atık kontrolü konusunda dafarklı özelliklere de sahip. Biyolojik yöntemle evin atıkları geri dönüşüme tabi tutulacak.

güneş modüllü ev

77 metrekare ve 1,5 katlı olarak inşa edilen akıllı ev yaygınlaşırsa Türkiye’nin en büyük meselesi olan enerjide dışa bağımlılığın da azalacağına dikkat çekildi.

Türkiye’nin dünya ortalamasının 4 katı kadar enerji harcadığına dikkat çeken Erengezgin, “Bunu söyleyen bir önceki Enerji Bakanımız Hilmi Güler’dir. Resmi ağızdan yapılan bir açıklama. Bir yıl için 50 milyar dolargereksiz enerjiye para ödüyoruz. Bundan büyük harcamız yok” dedi.

Güneş evinin tanıtım toplantısına katılan Fatih Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç ise, Çelik Erengezgin’i tebrik ederek Almanya’nın 40 yılda enerjide dışa bağımlılığını yüzde 50 azalttığını kaydetti. Proje, 54 firmanın desteğiyle hayata geçirildi. Modül güneş evinde toprak altı enerjisi ve ısı pompaları, enerji üreten ve enerjiyi koruyan cam, sera ve güneş duvarları ile ısıtma, soğutma, izolasyon, PV güneş panelleri, güneş kolektörleri ve simülasyon, biyolojik arıtma ve otomasyon sistemi bulunuyor.

Bu ev sayesinde Türkiye’nin kazanacağını belirten Erengezgin, “Bu evin maliyeti 160 bin TL. 200 bine de satarsınız. Korkacak hiçbir şey yok. Bu paranın karşılığında hayatınızı güvenceye alıyorsunuz. Deprem probleminiz yok. Enerji gideriniz yok. Dünya dostusunuz artık. Dünyada size dost. Buradaki bütün malzemeler sağlıklı. Bunu da söylemiş olayım. Şakayla karışık diyorum ki, ‘Bu evi yiyebilirsiniz.’ Hiçbir şey olmaz” dedi. Ayrıca metrekaresi 2 bin tl olan bu evde ısıtma, soğutma, aydınlatma bedava. Bu konuda bedavanın da üstüne çıkan bir imkan var. Ahşap eve dönüp, ‘Sanki tarihe mi döneceğiz?’ diye düşünüyorlar. Amerika’nın yüzde 90’ı ahşaptır. Kaliforniya’nın yüzde 99’u ahşap. Niye? Deprem bölgesi orası. Ahşabın deprem riski yoktur. Bu ev hangi deprem olursa olsun sıçrar yerinden ama ona bir şey olmaz. Hala hayatta ve ayaktasınız. Her şeyi dahil edin, ev eşyalarınız hariç, bu evin metrekaresi 2 bin TL’yi geçmiyor. Bu evde sebzede de üretebilirsin. 3 çocuklu bir aile bu evde rahat rahat yaşacağını belirtti.

 

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir