Bombay Olabilir miyim?

Bir çocuğunuz olduğunda kan grubunun Bombay tipinde olduğunu öğrenebilirsiniz. İlk yapmanız gereken ise kesinlikle sakin olmaktır. Öncelikle bilinçlenin. Halk arasında pel bilinmeyen son zamanlarda oldukça fazla konuşulan Bombay tipi kan grubu; sizin kan grubunuz 0 iken anne veya babanızın kan grubunun AB olması ile oluyor. Özellikle şu andan itibaren eğer kan grubunuz 0 ise hemen anne babanızın kan grubunu kontrol edin. Eğer anne veya babanızdan birisi AB kan grubuna sahip ise siz de Bombay tipi kan grubuna sahip olabilirsiniz.
Bombay kan grubu,B ve O kan grubu sistemi içinde mutasyonu sonucunda oluşur.H antijeniyle bağlantılı olarak A, B, AB ve 0 gruplarının meydana gelir. Bu H antijeninin çok nadir de olsa mutasyona uğramasında Bombay denilen bir kan grubu ortaya çıkar.

Bombay kan grubu olan insanlarda sağlık açısından bir sakınca yoktur.Ama Bombay kan grubunun ihtiyaç olmasında bulunma çok zordur.Ancak kendi Bombay kan grubundan kan alıp verirler.

Bombay tipi kan grubu ilk kez Hindistan’ın Mumbai’da olarak bilinen Bombay bölgesinde Dr. Y.M. Bhende tarafından bulunmuştur.İsmi de zaten burdan gelmektedir. Bombay kan grubu taşıyan bir kişinin yapılan rutin tetkiklerinde kanın 0 gibi görünür. Bombay kan grubu, ileri tetkik ve araştırmalarda sonucu anlaşılır.

İnsanlarda  Bombay kan grubunun görülme ihtimali çok çok düşüktür. 250 bin kişi de bir görüldüğü tahmin edilmektedir. Beklenenden farklı bir kan grubu  olan doğumda, Bombay olabilir şüphesiyle tetkikler yapılmalıdır.Daha doğrusu, çiftlerin her ikisinin kanı 0 grubu olduğunda, çocuğun kan grubunun A veya B olması pek ihtimal değildir, ancak bu tarz bir durumda çiftlerden herhangi birisinin  olabileceği Bombay kan grubu ihtimali düşünülebilinir.

Eğer bu kan grubunda iseniz dikkat etmeniz gereken nokta diğer hiçbir kan grubundan (0’da dahil) kan almamanız. Zaten alamıyorsunuz da. Sadece sizin gibi olan Bombay kan grubundaki kişilerden kan alabilirsiniz. Türkiye’de ise bu tip kan grubuna sahip kişilerin sayısı maalesef ki bin kişi bile değil.

Bu tip kan grubunda olanlar yardımlaşma ve kan bulmanın kolay olması için kendilerini http://tr.bombayblood.org/ adresindeki siteye kaydettiriyor. Böylece kana ihtiyaçları olduğunda kolay bir şekilde kan bulabiliyorlar.

Kısaca özetlemek gerekirse A veya B grubunun ikisininde çekinik olması ile oluşan bir genetik değişiklik.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir