|

Bilgisayar Başında Klimalı Ortam

Peltier ismindeki bir madde elektrik enerjisine maruz kaldığında bir tarafı ısınırken diğer tarafı soğuk bir şekilde kalmaktadır. Dolayısıyla küçük bir elektrik enerjisi ile bilgisayarınızın başında klimalı bir ortam oluşturabilirsiniz. Hatta bunu bilgisayardan elde ettiğiniz enerji ile bile yapabilirsiniz. USB portlarından 18 V enerji sağlayabilirsiniz. Ama en iyisi adaptör yardımı ile yapmaktır.

.

.

.

Gelelim yapımına. İlk olarak bilmeyenler için peltier dediğimiz element yandaki resimde gördüğünüz elementtir.  Bu element ısı farkı yaratır. Eğer siz bir tarafını ısıtır diğer tarafını soğutursanız o zaman da elektrik enerjisi elde edersiniz. İşte öyle bir şey. Bunu kullanarak klima yapmaya çalışacağız.

.

.

.

Öncelikle peltier maddesini iki alüminyum soğutucunun arasına yerleştiriyoruz. Böylece elde edilen ısıyı daha net bir şekilde alabileceğiz. Isınan veya soğuyan kısım alüminyum soğutucuya bütün ısıyı iletecek ve biz bunu hava akımı ile dağıtacağız.

.

 

 

Soğuk olan kısım bizim daha çok işimize yarayacağı için onun üzerine bir bilgisayar fanı yerleştirebilirsiniz. Böylece bu ısıyı daha kolay bir şekilde dağıtabiliriz.

.

.

.

.

İç bölümlerine geldiğimizde ise tam olarak şematize gösterimi bu şekilde olacaktır. Soğuk hava üste doğru, sıcak hava ise sola doğru üflenecektir. Tabi siz bunu kendinize göre de yapabilirsiniz. Mesela soğuk hava üzerinize sıcak hava ise arkanıza gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

.

.

.

Tasarımın kapalı hali ise şu şekilde olacak. Sadece hava çıkacak yerler boş kalacak diğer bölümler ise kapatılacak. Böylece tam anlamıyla bir klima elde edebileceğiz.

.

.

 .

En son olarak yapım aşamaları aşağıdaki gibi gösterilebilir.

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir