Ay Nasıl Oluştu?

Gönderen Editor Tarih Nisan - 9 - 2011

Yaklaşık olarak 4 küsur milyar yıldır yanımızda olan bir gezegen. Hiç düşündünüz mü acaba bu gezegen nasıl oluştu diye. Aslında o kadar yanımızdaki incelemeye fırsatımız olmadı değil mi? Hayır. İnsanoğlu binlerce yıl gözünü aya dikti ve onu tanrıça olarak belledi. Sonra düzenli hareketlerini gözleyerek zaman kavramına eklemeler yaptı. Bir ay böyle oluştu.

Fakat nasıl oldu da böyle bir gezegen yanımıza geldi? Zaten bu kadar büyük olması bile ayrı bir ilginçlik. Dünya ile ay arasındaki kütle oranı gibi başka hiçbir uyduda böyle bir oran yok. Çok büyük bir kütlesi var uydumuzun. Satürn gezegenin de böyle büyük kütleli bir uydusu var fakat Satürn gezegeni Dünya’dan oldukça büyük.

Ay’ın oluşumu ile ilgili günümüzde 3 teori var fakat hiçbirisi ispatlanmış değil. Birincisi Dünya’nın oluşumu sırasında çok hızlı dönmesi sonucu Dünya’dan kopmuş olabileceği. Fakat araştırmalar sonucu Dünya’nın kendi etrafında 2 saatte dönmesi gerekiyor ki böyle bir hıza ulaşabilsin ve bu da imkansız.

İkinci teori ise Ay’ın Dünya’nın yanından geçerken çekim kuvvetine kapılıp durabileceği. Fakat böyle büyük kütleli bir gezegeni çekebilecek bir çekim kuvveti yok.

Üçüncü teori ise Ay’ın toz ve taş parçacıkları ile gittikçe büyümüş olabileceği. Fakat böyle bir oluşum mümkün değil. Ay’dan getirilen parçacıklar incelendiğinde böyle bir oluşuma rastlanmamış.

Bilimin bu kadar ilerleyip incelemelerin arttığı dönemde Ay’ın oluşumu ile ilgili bu kadar az bilginin olması aslında çok garip fakat geçmişe yönelik uzun zamanda inceleme fırsatı olmaması çok kötü.

2 Yorum to “Ay Nasıl Oluştu?”

 1. merter dedi ki:

  senin cevabın güzelmiş

 2. adsız dedi ki:

  ben şöyle biliyorum çok uzun zaman önce dünyaya bir meteor çarpmış(dinazorlar döneminde böylece dinazorların birkısmı da yok olmuş)vedünyadan toz parçacıkları yayılmış. tozlar meteorun bir kısmıve dünyadan birazcık parça zaman içinde birleşerek ayı oluşturmuş

Cevapla

Anket

 • Okullarda verilen eğitimi yeterli buluyor musunuz?

  Sonuçlar

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası