Arabayı Kim İcat Etti

Arabanın icadı sanılanın aksine, bilinen insanlık tarihinde M.Ö. 3000′li yıllara kadar dayanmaktadır. Burada araba kelimesinin tekerlekli taşıt demek olduğu düşünülürse, motorlu araçlardan binlerce yıl önce tekerleğin gelişmesi ile insanların araba kullanmaya başladığı da söylenebilir. Sanayi devriminin ardından özellikle Avrupa’da hızlanan motorlu araç üretiminden yüzyıllar öncesinde dahi insanlar farklı güçlerle ilerleyen arabalar kullanmaktadır. M.Ö. 3000′lerde Sümerlerin iki tekerlekli at arabaları yaptığı bilinmektedir.

Meşhur Mısır ordusunda iki tekerlekli ve arkası açık at arabaları kullanıldığı ve bu tür araçlarla savaşlarda büyük başarı elde ettikleri de kanıtlanmış bir gerçektir. Ancak motor gücüyle hareket eden ilk araba olarak tanımlanabilecek taşıt, 1670′lerde Ferdinand Verbiest tarafından icat edilmiştir. Ferdinand Verbiest, Çin imparatoruna hediye etmek için küçük bir oyuncak şeklinde tasarladığı arabasını buhar gücüyle hareket ettiriyordu. Pekin’de yaşayan bir misyoner olan Ferdinand Verbiest, kendi kendine hareket edebilen ve buhar gücüyle çalışan ilk motorlu taşıtı tasarlayarak adını tarihe yazdırmıştır.

Böylece motor gücü ile çalışan taşıtların devri başlayarak, 1680 yılına kadar birçok bilim adamı tarafından bu konu hakkında kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. Hollandalı bir mucit olan Christian Huygens, 1860 yılında ilk “içten yanmalı motoru” icat ederek bilim teknik anlamında bir çığır açmıştır. Çok kullanışlı olduğu söylenemeyecek bir motor icat etmesine rağmen çalışma prensibi açısından kendisinden sonra gelen tüm motorlara ilham kaynağı olduğu söylenebilir. Barut ile çalışan piston mekaniğini tasarlayan Huygens, böylece yanma odasıyla elde edilen enerjinin mekanik olarak kullanılmasını da sağlamıştır.

Takvimler 1698 yılını gösterdiğinde ise motorlu taşıtlar alanında bir başka devrim niteliğinde gelişme yaşandı ve İngiliz mucit Thomas Savery, ilk defa buhar gücü ile çalışan tam zamanlı ve büyük boyutlardaki motoru icat etmeyi başardı. Buhar gücü ile kendi kendine herhangi bir dış kuvvet olmadan hareket edebilen ilk araçsa, Fardier ve Nicolas Joseph Cugnot tarafından ancak 1769 yılında yapılabildi. Daha sonraki dönemde ABD’de 4 yolcu taşıyan bir buharlı araç yapıldı ve bu gelişmeleri dizel motorun icat edilmesi ile 15 yolcu taşıyabilen otobüslerin ortaya çıkışı takip etti. Böylece “toplu taşıma araçları” kavramı ortaya çıkarak, araba sanayisi hızla gelişerek günümüzün modern araçları şekillenmeye başladı.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir