9 Taş Nasıl Oynanır?

Gönderen Gürkan Tarih Mart - 11 - 2012

projesi kapsamında yeni 4 + 4 + 4’lük sistem ile okul bahçeleri yeni yaşam alanları olacak. Böylece çocuklar güvenilir yaşam alanlarında vakit geçirecekler. Bu proje ile de okul bahçeleri yeniden düzenlenecek. Artık tüm okulların bahçelerinde 9 taş oyunu oynanabilir hale gelecek. Tabi bu sadece okul bahçelerinde değil, FATİH (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) projesi kapsamında da online yarışmalar düzenlenecek. Artık her çocuk bu 9 taş oyununu bilecek.

9 taş oyunun oynanmasına gelirsek eğer şu şekilde:

Dokuz taş oyuncuların taşlarıyla bir sıra oluşturmaya çalıştığı bir oyundur. Bir yere iç içe üç kare çizilir ve kenarları orta noktalarından birleştirilir. Böylece 12 köşede ve 12 kenar üzerinde olmak üzere 24 nokta ortaya çıkar. 

Oyunun başında, iki oyuncu sırayla birer birer taşlarını noktalara yerleştirir. Dokuzar taş yerleştirildikten sonra sırayla hamle yapmaya başlanılır. Yatay, dikey veya çapraz bir üçlü dizebilen oyuncu rakibinin bir taşını dışarı atma yani “kırma” hakkı kazanır. Fakat bir üçlü dizi içindeki taşlar kırılamaz. Eğer tüm hepsi üçlülerin bir parçasıysa herhangi biri kırılabilir. 

İki taşı kalan oyuncu, oyunu kaybeder.

Eğer bu şekilde pek anlamadıysanız aşağıdaki anlatımı dinleyebilirsiniz.

[media id=79 width=480 height=360]

Eğer oyun hoşunuza gittiyse ve oynamak isterseniz işte online oyun. Sağ alttaki PLAY GAME tuşuna basın ve yeni oyun oynamak isterseniz NEW GAME ile yeni oyun başlatın. İlk başta 10 saniyelik bir reklam molası var.

1 Yorum to “9 Taş Nasıl Oynanır?”

 1. Emre diyor ki:

  Dokuztaş oyuncuların taşlarıyla bir sıra oluşturmaya çalıştığı bir oyundur. Bir yere iç içe üç kare çizilir ve kenarları orta noktalarından birleştirilir. Böylece 12 köşede ve 12 kenar üzerinde olmak üzere 24 nokta ortaya çıkar. Oyunun başında, iki oyuncu sırayla birer birer taşlarını noktalara yerleştirir. Dokuzar taş yerleştirildikten sonra sırayla hamle yapmaya başlanılır. Yatay, dikey veya çapraz bir üçlü dizebilen oyuncu rakibinin bir taşını dışarı atma yani “kırma” hakkı kazanır. Fakat bir üçlü dizi içindeki taşlar kırılamaz. Eğer tüm hepsi üçlülerin bir parçasıysa herhangi biri kırılabilir. İki taşı kalan oyuncu, oyunu kaybeder.

Cevapla

Anket

 • Web Tabanlı Oyunları Sever misin? (Travian gibi)

  Sonuçlar

  Loading ... Loading ...
 • Kategoriler

 • Gün Gün 2kr2

  Nisan 2015
  Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
  « Ara    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası