29 Efsane Bilim İnsanı

Yanda gördüğünüz fotoğraf  (resme tıklayınız) 1927 yılında tarihteki en parlak bilimsel zekaların buluştuğu beşinci Solvay Konferansı’nda çekildi. Albert Einstein, Niels Bohr, Marie Curie, Erwin Schrödinger, Werner Heisenberg, Wolfgang Pauli, Paul Dirac ve Louis de Broglie bu buluşmadaki önemli isimlerden sadece birkaçıydı. Bu bilim insanlarının yarıdan fazlası çoğunluğu fizik ve kimya alanlarında olmak üzere Nobel Ödülleri’ne layık görüldü.

Ayrıca fotoğrafta görülen tek kadın olan Marie Curie de iki farklı alanda Nobel Ödülü alan tek bilim insanıdır. Siyah beyaz haliyle bile epik bir görüntü oluşturan bu fotoğraf pastincolour.com adresinde yer alan ve mygrapefruit takma adını kullanan bir editör tarafından yeniden düzenlenerek renklendirildi ve çok daha etkili bir görünüme sahip oldu.

Renklendirme işlemini gerçekleştiren editör bu sayfada yapılan tartışmalarla bize o yıllarda konferansta olsaydık nasıl bir görüntü yakalayabileceğimiz hakkında fikirler vermiş oluyor. Eğer bu fotoğrafı çok beğendiyseniz ve bir kopyası da bende olsaydı diyorsanız aşağıda verdiğim adresten yüksek çözünürlüklü halini indirerek kendi özel baskınıza sahip olabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir