Okulda Stres

Gönderen Editor Tarih Mayıs - 5 - 2011

Okullarda stres ile mücadele oldukça az durumda. Öğretmenlerin ve öğrencilerin oldukça fazla etki altında olması ise eğitim öğretimi etkiliyor. Peki nedir bu stres? Özellikle ilk ortaya çıkışını inceleyecek olursak hayatta kalma mücadelesi diyebiliriz. Adrenalin ile birlikte ortaya çıkan stresin kaynağı olan bir hormon vücudumuzdaki bütün mekanizmaları kapatıyor. Hayatta kalma için gerekli olanları hariç. Yani stres düğmesine basıldığında sadece hayatta kalmak için neler gerekiyorsa onlar çalışıyor.

Stres ile birlikte kalp atışlarınızı ve kan basıncınız artıyor. Hızlı hızlı nefes almaya başlıyorsunuz. Onarma, bakım ve yenileme çalışmaları vücudunuzda duruyor. Tek gerekli olan ise bol oksijen ile birlikte bol kan oluyor.

Peki bu stresi nasıl yenebiliriz? Çözüm basit. Kapatma düğmesine basın. Kapatma düğmesi ise gülmek, eğlenmek, değişik uğraşlar edinmek ve hayattaki değişik uyarıcıları fark etmekten geçiyor. Yani eğer yediğiniz yemeğin lezzetini alamıyorsanız stresiniz devrede demektir. Ya da geceleri uyuyamıyorsanız stresiniz açıktır.

Stres az miktarda var ise bu insan sağlığı için yararlıdır fakat seviye arttıkça yarardan çok zarar sağlamaya başlar. Mesela vücudunuzdaki yağların depolanma yerlerini değişir. Göbek ve basenlere iner veya ağzınız tat alamaz olur.

Stres için diğer bir yöntemi ise bir atasözümü çok iyi açıklıyor. “İyi düşün iyi olsun.”

 

Cevapla

Anket

  • Okullarda verilen eğitimi yeterli buluyor musunuz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası