Yumurta Kutusundan Kırkayak

Yandaki kırkayaklar bir yumurta kutusundan ibaret. Bizde çocuğumuzun el becerilerinin gelişmesi ve onun iletişiminin artması için böyle bir etkinlik düzenleyebiliriz. Bu etkinlikler gerek ilköğretim sıralarında, gerekse anaokulu sınıflarında yapılmaktadır. Çocukların eğlenmesini hatta eğlenerek öğrenmesini istiyorsanız bu tür etkinlikler tam size göre. Hatta bunu yaparken çocuğunuza kırkayaklar hakkında biraz bilgi verebilirsiniz. Ona kırkayak resimleri gösterebilirsiniz. Bu tasarımı oluştururken ayrıca çocuğunuzun küçük kasları gelişeceği için de kalem tutma gibi işlevleri de kolay bir şekilde yapabilecektir.

Gelelim yapımına… Gerekli malzemelerimiz yumurta kutusu (plastik olması tercihimizdir), renkli kalem, bant ve ayaklar için gerekli olacak tüylü pipet benzeri telli çubuklar (şönil). Bu çubuklar genellikle kırtasiyelerde satılıyor.

.

.

İlk olarak gerekli olduğu kadar (kırkayağınız ne kadar uzun olmasını istiyorsanız) yumurta kutusundan kesim yapıyoruz. Önemli olan tek sıra halinde kesmemiz.

.

.

.

Şimdi ise bunları boyuyoruz. Sağlam olması açısından genellikle plastiği önermemize rağmen, boya tutması için kağıt kartondan yumurta kutularının tercih edilmesi daha iyi olacaktır.

.

.

.

Şimdi ise ayaklarını yapacağız. Burada gerekli olan malzeme ise tüylü teller (şönil) olacak. Hepsini aynı ölçüde kesip kutunun iç kısmına yapıştırıyoruz. Böylece ayaklarımız yerleşmiş olacak. Aynı hizada olmasına dikkat edin.

   

.

.

Son olarak da antenlerini ve gözlerini yapıyoruz. İsterseniz hazır gözlerden alabilirsiniz, isterseniz yuvarlak kestiğiniz kağıdın içini boyayabilirsiniz.

.

.

.

.

Ve işte sonuç 🙂

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir