1 Nisan Şakaları

Gönderen Gürkan Tarih Mart - 31 - 2011


günü okullar bir başka eğlenceli olur. Öğrenciler öğretmenlere, öğretmenler öğrencilere defalarca yapar. En büyük öğretmenin öğrencilere yazılı şakası olur. Öğrenciler ise genellikle Hobby yazar kapının önüne.

Bu arada benim arkadaşlar için düşündüğüm şaka ise biraz değişik. Acaba yapan oldu mu derken bir video buldum. Güzel bir şakaymış. İşte sizlerle paylaşıyorum.

Şakamızı bilimsel olarak açıklamak gerekise açık hava basıncından yararlandığımızı söyleyebiliriz. Bunun yanında bir bardağa su doldurup ağzını kağıt ile kapattıktan sonra ters çevirdiğimizde suyun dökülmediğini herkes bilir. İşte bu bardağı düz bir zemine koyup altındaki kağıdı çektiğinizde bardağın kalkması ile içindeki suyun dökülmesi bir olur.

Örneğin:

Tabi şakalar sadece bunlarda değil. Dünyada ünlü şirketler ne şakalar yapmış bilmek ister misiniz?

1962′de İsveç’in siyah-beyaz yayın yapan tek televizyon kanalına 1 Nisan’da çıkan teknisyen, yeni bir teknolojiyle renkli televizyon izlenebileceğini söyledi. Yöntem, ekrana naylon kadın çorabı germekti. Yüzbinlerce kişi öneriyi gerçekten denedi!

.

.

.

.

.

.

.

.

1976′da gökbilimci Patrick Moore, 1 Nisan’da, saat 09.47′de Plüton’un Jüpiter’in arkasından geçerken sıra dışı bir olayın gerçekleşeceğini, Dünya’nın çekim gücünü azaltacağını, tam bu anda sıçrayanların havada uçma hissini yaşayacaklarını söyledi. Belirtilen saatte binlerce kişi zıpladı.

.

.

.

.

.

.

.

Yıl 1957… BBC’nin saygın haber programı “Panorama”, ılık geçen kış nedeniyle ağaçlarda artık spagetti yetişmeye başladığını duyurdu. Bunun ardından köylülerin artık ağaçlardan spagettinin hasadını yapmaya başladığı açıklandı. Bir anda televizyon kanalına telefon yağmaya başladı, tüm izleyiciler kendi spagetti ağaçlarını nasıl yetiştirebileceğini soruyordu. Telefonu açan BBC yetkilileri de ‘bir kutu domates soslu spagettiyi ekin ve tutması için dua edin’ yanıtını veriyordu. Sonunda bunun bir şaka olduğu anlaşıldı.

.

.

Sports Illustrated’in 1985 yılı Nisan sayısında yaşamı boyunca Mets’de oynamayı hayal eden “çaylak” bir beysbol atıcısının hikayesi konu edildi. Sidd Finch adlı bu kişi beysbol topunu neredeyse ışık hızıyla metrelerce uzağa atabiliyordu. Bununla birlikte aslında söz konusu Finch ömründe hiç beysbol oynamamış, bir Tibet manastırında beysbol atışlarının felsefesi üzerine öğrenim görmüştü. Mets taraftarları ülkenin her yerinde bu inanılmaz, adeta tanrının bir lütufu olan oyuncu için kutlamalar yaptı. Sonunda bu oyuncuyu yazarın hayal gücüyle yarattığı ve bunun 1 Nisan şakasından ibaret olduğu anlaşıldı.

1998 yılında Science and Reason adlı derginin Nisan sayısında Alabama eyaletinde “3.14” olan “pi” sayısının değerinin yapılacak oylama ile yuvarlanarak “3.0” olacağı duyuruldu. Bunun üzerine yüzlerce telefonla halk bu kararı protesto etti. Sonunda ikinci bir sayı yayınlanarak orijinal makaleye yer verildi, bu evrim teorisiyle ilgili Mark Boslough adlı bir fizikçinin yazısıydı.

.

.

Hristiyanların Paskalya Yortusu, 1 Nisan gününe denk gelince, Avusturya Haber Ajansı (APA), köşeli yumurta geliştirildiği haberini 1 Nisan şakası olarak yayınladı. APA’nın 1 Nisan haberinde, Avrupa Yumurta Araştırma Enstitüsünde görevli bilim adamlarının, tavuklardaki “yuvarlak genini” maniple ettikleri belirtildi. DNA’ları mutasyona uğratılan tavukların, eşit kenarlı yumurtalar yumurtladığı kaydedilen habere göre, tavuklar köşeli yumurtaları hemen benimsedi. Ambargolu yayınlanan haberde, tek sorunun tavukların yumurtlarken yaralanma olasılığı olduğu belirtildi.

.

.

1977′de İngiliz The Guardian gazetesi, Hint Okyanusu’ndaki hayali San Seriffe ada cumhuriyetinin 10. kuruluş yıldönümünü kutlamak için 7 sayfalık ek çıkardı.

Cevapla